4 kwietnia 2017 Udostępnij

Kolorystyka pokoju dziecięcego

Kolor w pokoju dziecka jest znacznie ważniejszy od koloru w pokoju osoby dorosłej. Trzeba jednak do tego zagadnienia podchodzić spokojnie, ponieważ nawet pokój sterylnie biały okaże się kolorowym, ponieważ barwy wniosą do niego zabawki, meble i inne dodatki. Trzeba tutaj rozważyć równocześnie wiele czynników, takich jak wiek czy preferencje dziecka oraz obecne w pokoju wyposażenie.

Ważne jest jedynie to, by działać w sposób planowy i nie przesadny. Istotna jest konsekwencja powodująca ograniczenie ilości kolorów w pokoju dziecka do trzech lub nawet tylko dwóch, jeśli pokój jest mniejszy. Większa liczba spowoduje chaos.

Pokój dla dziecka - kolor ścian 

Niewielu rodziców wie, że dzieci do lat trzech nie są w stanie rozpoznać kolorów pastelowych. Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza tego dowiedli ponad wszelką wątpliwość. Dlatego dla najmniejszych dzieci trzeba wybierać zestawienia jednoznaczne i kontrastowe. Taki pokój, niezależnie od płci dziecka, będzie się dobrze prezentował przy połączeni czerni z żółtym, bieli z błękitem lub bieli z fioletem i czernią.

Dla starszych dzieci znacznie istotniejsze będzie to, jaki kolor one same lubią. W sklepie dostaniemy próbnik farb, na podstawie którego można dokonywać wyborów. Preferencje wobec kolorów kształtują się pomiędzy drugim i trzecim rokiem życia dziecka. Do kolorów nie należy się za bardzo przywiązywać, bo chociaż preferencje dzieci są związane z ich charakterem, w tym wieku zdarzają się drastyczne wolty i czasami trzeba zmieniać kolor pomieszczeń.

Pokój dla dziecka 

Bardzo dobrym podejściem do kolorystyki pokoju dziecka jest wybieranie jednego koloru dla całości, czyli dla ścian, podłóg i sufitu, a także dla mebli jako koloru wiodącego. W takiej konfiguracji będziemy tworzyć aranżację poprzez jeden lub dwa efektowne meble lub poprzez dodatki. Trzeba jedynie odpowiednio wybrać kolor przewodni.

Zielony pokój dla dziecka

Elementem naszego wyboru powinno być oddziaływanie koloru na psychikę człowieka, a jak mówi stare przysłowie, dziecko człowiekiem w dwójnasób. Wybieranie koloru zielonego, zwłaszcza jego jasnych odcieni, uspokaja i oferuje uczucie bezpieczeństwa. Nadmiar zielonego może jednak powodować rozdrażnienie, jeśli jest to odcień ostry lub ospałość, jeśli jest to odcień łagodny.

Kolory w pokoju dziecięcym

Błękitny pokój dla dziecka

Błękit jest kolorem kojącym nasze nerwy i pomaga w przypadku dzieci nadpobudliwych oraz cierpiących na stany lękowe. Jego nadmiar jest jednak kojarzony z niskim poziomem motywacji, więc nie powinny w niebieskich pokojach przebywać dzieci spokojne i wręcz flegmatyczne.

Biały pokój dla dziecka

Najbardziej neutralnym kolorem jest biel, która ma w sobie wiele z jasnego niebieskiego i zielonego, ale nie da się stworzyć jej nadmiaru. Pokój z dominującą bielą będzie definiowany poprzez dodatki, jakie w nim umieścimy.

Żółty pokój dla dziecka 

Pokoje dziecięce w żółtych barwach działają na dziecko bardzo pobudzającą i motywują je do prowadzenia działalności intelektualnej. Mogą wspierać koncentrację, chociaż należy uważać, ponieważ kolory cytrynowe i kremowe mogą przyciągać owady, co powoduje problem praktyczny. Żółty kolor w nadmiarze może męczyć, więc nie powinien zdobić pokojów dzieci bardzo aktywnych.

Różowy pokój dla dziecka 

Uchodzący za ulubiony kolor dziewczynek, jasny róż jest ciepły i przytulny. Jest to kolor delikatny, ale kulturowo bywa łączony ze snobizmem i jest ogólnie nie najlepiej odbierany przez otoczenie. Chociaż jeszcze 100 lat temu był to kolor chłopięcy, dzisiaj jest kojarzony głównie z rozpieszczonymi podlotkami.

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl