4 maja 2017 Udostępnij

Szafa w pokoju dziecka – organizacja

Bałagan to niemalże charakterystyczna cecha szafy wielu z nas. Dorośli ludzie często mają problem z utrzymaniem w niej porządku – trudno zatem oczekiwać, aby udało się to małemu dziecku. Rodzice niemalże ciągle narzekają na chaos w szafie swojego dziecka. W przypadku małych dzieci, sami jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie w niej należytego porządku.

Zaniedbanie takich kwestii może sprawiać nam sporo problemów. Nikt w końcu nie chce poświęcać piętnastu minut na szukanie jednej, małej rzeczy. Warto więc dowiedzieć się, jak można lepiej zadbać o porządek w szafie dziecka.

Wybierz odpowiednie meble

Szafa nie jest jedynym rozwiązaniem, na jakie możemy zdecydować się w dziecięcym pokoju. Sporą popularnością cieszą się też komody, polecane przez wielu użytkowników. Ciekawą propozycją są komody z dodatkowym przewijakiem – jest to fantastyczne rozwiązanie w przypadku pokoju dla noworodka. Ponadto tak małe dziecko nie ma jeszcze aż tak wielu ubranek, zatem szuflady w naszej komodzie zapewnią nam wystarczająco dużo miejsca do ich przechowywania. Prędzej czy później pojawiają się jednak problemy. Dziecko rośnie, a wraz z nim jego potrzeby. Pojawia się o wiele więcej ubranek, które musimy gdzieś trzymać. O ile komoda świetnie nadaje się do przechowywania koszulek, ale w przypadku grubych, zimowych kurtek czy innych cięższych ubrań może być niewystarczająca.

Komoda nadal może być bardzo przydatna i pomóc nam w utrzymywaniu porządku w dziecięcym pokoju. W jej szufladach możemy trzymać mniejsze ubranka czy bieliznę. Być może jednak prędzej czy później stwierdzimy, że szafa jest zwyczajnie niezbędna.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie odpowiedniej szafy. Mówiąc ogólnie, im większa tym lepiej – dzięki temu będziemy mieli wiele miejsca do wykorzystania. Niestety, w wielu przypadkach mała powierzchnia pokoju uniemożliwia wstawienie czegoś naprawdę wielkiego. Szafę musimy zatem wybierać nie tylko pod nasze potrzeby, ale również możliwości.

Porządek w pokoju dziecka

Jak zorganizować wnętrze szafy?

Odpowiednia organizacja jest niezbędna w każdym przypadku, zarówno w małej jak i w wielkiej szafie. Warto zastanowić się, czy faktycznie musimy trzymać w szafie wszystkie ubrania jednocześnie. Zwykle przechowujemy tam garderobę na cały rok, co jednak jest błędem. Latem można schować ciężkie, zimowe kurtki czy grubsze ubrania do pudełek i odłożyć gdzieś na bok – zapewnimy sobie w ten sposób mnóstwo dodatkowej, wolnej przestrzeni.

Bardzo ważne jest także kontrolowanie stanu szafy na bieżąco. Bardzo często przechowujemy tam mnóstwo rzeczy, z których nasze dziecko dawno już wyrosło i które zwyczajnie nie są nam potrzebne.

Dobrze jest podzielić szafę na części, przeznaczone do przechowywania konkretnych ubranek. Koszulki jednym miejscu, sweterki w drugim, spodnie w trzecim i tak dalej. Jeśli będziemy stale pilnowali, aby wszystkie ubranka znajdowały się na swoim miejscu, to nie będziemy mieli problemów z ich szybkim znajdywaniem.

Przydatne akcesoria

Możemy również zdecydować się na wiele akcesoriów i dodatków, znacznie ułatwiających porządkowanie szafy. Bardzo przydatna są specjalne organizery, w których można przechowywać konkretne części garderoby.

Zawieszki zapachowe również są bardzo pomocne w szafie. Można kupić je w sklepie lub zrobić samemu. Wieszając je w odpowiednim miejscu będziemy mieli pewność, że ubranka naszego dziecka zawsze będą pachniały przyjemną świeżością.

Nie oszczędzajmy na wieszakach. Odpowiednia ich ilość znacznie ułatwi nam porządkowanie ubrań.

Umiejętne zorganizowanie szafy dziecka może być nieco skomplikowanym zadaniem. Mimo wszystko warto poświęcić na to nieco czasu. Szafa będzie wówczas prezentowała się znacznie lepiej, a my zyskamy mnóstwo wygody.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl