18 kwietnia 2017 Udostępnij

Szafa do pokoju dziecięcego – jak wybrać?

Wybierając szafę dla dziecka należy skupić się na co najmniej kilku parametrach – chodzi o wygląd, funkcjonalność i możliwość dopasowania jej do zmieniających się potrzeb. Dziecięce meble są piękne i kolorowe, jednak nie wszystkie pomieszczą ogrom skarbów – ubrania, zabawki, kartony z różnymi przedmiotami.

Nie wszystkie posiadają też regulację wysokości drążków. Jak wybierać szafę dla dziecka, by być długo zadowolonym z wyboru?

Szafa dziecięca biała

Dzieci miewają szalone pomysły, często zmieniają ulubione kolory, wzory i motywy. Kupno jaskrawej, malowanej w postaci z bajek szafy z pewnością je ucieszy, niestety będzie niezbyt funkcjonalne. Warto iść na kompromis – wybrać szafę z akcentem kolorystycznym, nie całą w konkretnym kolorze, najlepiej białą. Nieco prościej jest w przypadku malutkich dzieci, które nie decydują jeszcze o swoich przedmiotach. Nieco starsze dzieci lubią ozdabiać swój pokój, na przykład malując meble lub naklejając na nich różne rzeczy. Dobrym wyjściem będzie kupno łatwo zmywalnej farby i naklejek.

Szafa dla dzieckaSzafa dziecięca - na wymiar, do zabudowy

To prawdopodobnie najważniejsza cecha szafy z punktu widzenia kupujących ją rodziców. Dobrym pomysłem jest wybranie kolekcji mebli, którą można z czasem rozbudować o kolejne elementy. Rzeczy niemowlaka zmieszczą się w wąskim segmencie, a wraz ze wzrostem dziecka i powiększaniem jego garderoby, można dostawiać kolejne elementy modułu.

Wiele szaf posiada możliwość regulowania wysokości drążków, oraz dostawienia w środku specjalnych pudeł, organizerów na drobiazgi. Nie warto się spieszyć – pokój dziecinny nie musi być w stu procentach urządzony w momencie narodzin. Czasem warto zostawić sobie pewne decyzje na spokojniejszy moment, a tymczasem poukładać ubranka noworodka w ozdobnym pudle lub szafie rodziców, jeśli pozwala na to miejsce.

Szafa dziecięca - bezpieczeństwo

Szafa do pokoju dziecięcego musi bezdyskusyjnie być stabilna. To przesądza o bezpieczeństwie. Dzieci często biegają, bawią się energicznie i w ferworze tej zabawy wpadają na meble czy ściany. W większości przypadków nic im nie grozi, poza ewentualnym siniakiem. Jeśli jednak szafa stoi niestabilnie, powstaje ryzyko jej przewrócenia. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję – czy wszystkie śruby są solidnie przykręcone, czy nóżki mebla stoją stabilnie. Szafę można też przykręcić do ściany. Wiele mebli ma także przydatne systemy zapobiegania przytrzaśnięciu palców lub spowalniania zamykania,

Podsumowanie

Jaka więc powinna być szafa do pokoju dziecięcego?

- stabilna i zabezpieczona przez przewracaniem się – to niezbędne z punktu widzenia jej małego użytkownika, którego często roznosi energia;

- wytrzymała – nie opłaca się kupować mebli na dwa lub trzy lata;

- umożliwiając rozbudowę lub dostosowanie – dzięki temu będzie się zmieniała wraz ze zmieniającymi się potrzebami dziecka.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl