1 kwietnia 2017 Udostępnij

Szafa do pokoju dziecięcego

Szafa należy do najważniejszych elementów wyposażenia zarówno sypialni, jak i pokoju dziecięcego. Szukając dobrej szafy do pokoju dla dziecka należy zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim powinna ona w pełni pasować do wystroju takiego pomieszczenia. Dobrze jest też wybrać szafę, w której można regulować wysokość drążków.

Dzięki temu można stale dopasowywać ją wzrostu naszego dziecka. Jest to oczywiście przykład, bowiem istnieje całe mnóstwo innych kwestii, na które trzeba zwracać uwagę przy wybieraniu szafy dla dziecka.

Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, również w pokoju dziecięcym szafa musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jest to mebel, który służy do przechowywania ubrań, choć nie tylko. Dziecko w zależności od wieku może w niej trzymać zabawki, sprzęt sportowy czy jakiekolwiek akcesoria potrzebne mu do realizowania swoich pasji. Wybór nie jest tu łatwy również dlatego, że dzieci rosną bardzo szybko. Może zatem okazać się, że mebel który dziś jest idealny za dwa – trzy lata przestanie spełniać potrzeby naszych pociech.

Dzieci swoje, rodzice swoje

Kupowanie mebli do pokoju dziecięcego często rodzi pewne konflikty pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Rodzice patrzą na to głównie od strony praktycznej, dzieci zaś skupiają się głównie na tym, aby meble były ładne i kolorowe. Z dobrym wyglądem nie ma jednak problemu, bowiem przy obecnym wyborze z jakim spotkamy się w sklepach zawsze będziemy w stanie znaleźć coś ciekawego. Trzeba jednak poświęcić więcej uwagi czysto praktycznym kwestiom.

Praktyczne meble

W pierwszych latach życia dziecka wystarczy nam niewielka, wąska szafa. Potem jednak potrzeby malucha znacznie się zwiększają. Z tego powodu dobrym pomysłem może być kupno na początku mniejszej szafy, a potem dokupywanie do niej kolejnych elementów i dodatkowych mebli. Jeśli chodzi o wygląd to pamiętajmy, że również w tej kwestii preferencje dziecka zmieniają się bardzo szybko. Nie ma zatem sensu kierowanie się tu chwilowymi trendami i modą, która po pewnym czasie przemija.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Szafa jest dość dużym meblem, trzeba zatem mieć pewność, że wybieramy dla naszego dziecka faktycznie bezpieczny model. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy szafa jest solidna i stabilna. Wydaje się to oczywiste, ale nawet niewielkie odchylenia mogą stwarzać ryzyko, że szafa się przewróci – a nikomu nie trzeba chyba mówić, jak bardzo niebezpieczna jest to sytuacja. Jeśli chcemy w stu procentach zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, możemy dodatkowo przymocować szafę do ściany. Do tego powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie uchwyty i jakiekolwiek inne elementy w szafie są dobrze zamocowane.

Warto wybrać również model, który posiada drzwi wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczające. Systemy takie chronią małe dzieci przed przytrzaśnięciem sobie palców. Inne z kolei gwarantują powolne, bezpieczne zamykanie drzwi – dzięki temu unikniemy trzaskania nimi.

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl