11 maja 2017 Udostępnij

Styl skandynawski w pokoju dziecka

Styl skandynawski jest już z nami dość długo, przez co jego czysta forma została niemal zapomniana, przez co dzisiaj powinniśmy raczej mówić o stylu nordyckim czy wręcz „okołoskandynawskim". Wszyscy bowiem żyjemy w świecie jego modyfikacji i inspiracji innymi, okolicznymi stylami pochodzącymi nie tylko z rodowitej dlatego stylu Szwecji, ale także z Danii czy Finlandii.

Czasami wyróżnia się trzy odmiany stylu skandynawskiego: styl duński, w którym stawia się na romantyzm i minimalnie użyteczne przedmioty pełniące funkcje raczej dekoracyjne; szwedzki, najbardziej minimalistycznie i surowy w swoim funkcjonalizmie, jak również najsilniej nacechowany drewnem i bielą; styl fiński, w którym pojawiają się silniej zaznaczone kontrasty, nie brakuje brył geometrycznych i przeważają meble z giętego drewna.

Meble skandynawskie dla dzieci 

Przyglądając się klasycznemu stylowi skandynawskiemu na przykład na obrazach Larssona uchodzącego za jego prekursora, łatwo zauważymy, że współczesne propozycje bardo mocno odbiegają od tamtejszego wzorca. W klasycznym stylu skandynawskim jest znacznie więcej mebli, jest przytulniej i przestrzeń jest kolorowa. Mimo to, jest tam tradycyjnie i przestrzeń jest zaaranżowana ergonomicznie, co tak naprawdę jest kwintesencja tego stylu.

Jeśli chodzi o obrazy Larssona, starał się on zawsze tworzyć przestrzeń spokojną i rodzinną, taka, jakiej nie zaznał w swoim własnym dzieciństwie. Można zatem uznać, że te właśnie wartości powinny być dla nas wyznacznikami przy tworzeniu pomieszczeń w stylu skandynawskim. Jakie jest przełożenie praktyczne takiego podejścia? Stosunkowo proste, ponieważ przy aranżacji pokoju dla dziecka trzeba mniejszy nacisk kłaść na trendy z magazynów o wystroju wnętrz, a zamiast tego sięgnąć po „Dzieci z Bullerbyn” i postarać się o efekt w takim klimacie.

Meble skandynawskie białe i nie tylko!

Ważne jest, by nie utożsamiać stylu skandynawskiego z bielą. Nie jest tak, że jeśli wnętrze jest białe, jest w stylu skandynawskim. Styl skandynawski postuluje wnętrza jasne i biel spełnia ten warunek poprzez odbijanie dużej ilości światła, ale ten sam efekt można uzyskać także poprzez wykorzystanie innych narzędzi. Polska i Skandynawia mają to do siebie, że światła naturalnego nie ma u nas za dużo, więc warto jest iść tą drogą. Co więcej, jasne pomieszczenia wydają się większe, co jest pomocne w większości polskich mieszkań.

Komfort dla dziecka

Jasne kolory to paleta, w której znajduje się bardzo wiele odcieni szarości. Nie trzeba się ich bać, tak samo jak samej bieli, tylko dlatego, że dziecko szybko je ubrudzi. Ściany w innym kolorze też zaraz będą brudne. Czasami twórczość dzieci można też po prostu zostawić na jakiś czas, a jak się nam znudzi, farba biała jest najtańsza, więc malowanie to nie tragedia.

Meble skandynawskie - witryna okienna 

Ważnym wyróżnikiem stylu skandynawskiego są duże okna. Pojawiają się one z dokładnie tego samego powodu, co jasne kolory. Jeśli jest szansa na wpuszczenie do domu większej ilości światła, według dogmatów stylu skandynawskiego trzeba z tej szansy skorzystać. W skandynawskich oknach nie ma raczej firanek, ale w polskich warunkach są one zalecane, ponieważ ich brak nie jest elementem dobrze przyjmowanym pod względem uwarunkowań kulturalnych. W Skandynawii ludzie nie czują potrzeby takiego odgradzania się od świata, ale jeśli my z nich zrezygnujemy zwłaszcza w pokoju dziecka, można się spodziewać, że będzie się to wiązało z wysłuchiwaniem różnych kąśliwych uwag.

Jeśli chodzi o światło, warto podkreślać także to, że w mądrze pomyślanym stylu skandynawskim źródeł światła jest zawsze sporo i w przypadku pokoju dziecka jest to bardzo dobra opcja, ponieważ dzieci nie lubią pojedynczych, silnych źródeł światła.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl