25 kwietnia 2017 Udostępnij

Komoda do pokoju dziecięcego

Wybierając meble do pokoju dla dziecka bardzo często kierujemy się jedynie wyglądem. Fakt, jest on bardzo ważny, a maluchy mogą mieć w jego kwestii szczególnie wysokie wymagania. Nie można jednak zapominać, że w pierwszej kolejności mamy stworzyć wygodne i funkcjonalne pomieszczenie. Dzieci mają zwykle mnóstwo mniejszych lub większych zabawek.

Do tego dochodzą ubranka oraz różne akcesoria, których potrzebujemy w czasie opieki nad nim. Wszystko to sprawia, że w pokoju dziecięcym musimy zorganizować odpowiednią przestrzeń na ich przechowywanie.

Oczywistym rozwiązaniem jest szafa i odpowiednio duże półki. Warto jednak pamiętać, jak funkcjonalna i przydatna może tu być dobra komoda. Oczywiście, musimy poświęcić nieco czasu na samo jej wybranie, tak, aby w pełni pasowała ona do potrzeb naszego dziecka.

Komoda dopasowana do wieku dziecka

W przypadku komody dla noworodka bardzo ważną cechą jest wytrzymałość. Mebel musi być solidny i trwały, a do tego powinien posiadać odpowiednio szeroki blat. Często służy on jako miejsce do przewijania dziecka, przez co musi posiadać przynajmniej 70 – 80 cm szerokości. Dobrą propozycją są komody z zamontowanym przewijakiem. Trzeba oczywiście upewnić się, że element ten jest trwały i mocno przymocowany do podstawy – wówczas może nam to zapewnić sporo wygody. W zależności od modelu, przewijak może być odczepiany lub zamocowany na stałe.

Oczywiście, podstawową cechą dobrej komody jest pojemność. Trzeba upewnić się, że mebel posiada odpowiednio wiele miejsca w środku. Najlepszym rozwiązaniem jest komoda posiadająca przynajmniej trzy – cztery szuflady. Im szersza komoda, tym lepsza. Dzięki temu zyskamy nie tylko wiele dodatkowej przestrzeni w środku, ale także odpowiednio szeroki blat, aby zmieścić na nim przewijak i nieco przestrzeni do trzymania dodatkowych akcesoriów. Wąskie komody też mogą być praktyczne. Wystarczy skorzystać z dodatków takich jak haczyki zawieszane na ich bokach, aby zwiększyć ich pojemność.

Aranżacja pokoju

Komoda dobrze pełni swoje zadania również w przypadku nieco starszych dzieci. Nadal jest świetnym schowkiem na ubranka czy pieluszki. Dla takich dzieci najlepsza będzie jednak komoda bez widocznych uchwytów. Maluchy z ciekawości mogą otwierać szuflady, co jest dla nich bardzo niebezpieczne – może się to skończyć nawet złamaniem małej rączki. Warto też zdecydować się na model posiadający specjalny system, dzięki któremu szuflady zamykają się powoli. Znacznie zminimalizuje to jakiekolwiek zagrożenia dla naszego dziecka.

Dla nieco starszych dzieci dobrze sprawdzi się komoda która posiada nie tylko szuflady, ale też niewielkie, otwarte półki. W takim meblu można przechowywać zarówno ubranka, jak i zabawki czy różne przybory szkolne. Jest to także świetne miejsce do trzymania książek dla małych czytelników.

Komoda – praktyczna i piękna

Komoda jest meblem, który w dosłownie każdym przypadku zwiększa funkcjonalność pomieszczenia i zapewnia nam sporo przestrzeni do przechowywania ubrań czy różnych akcesoriów. Co więcej, wybór komód w sklepach meblowych jest tak szeroki, że w każdym przypadku będziemy w stanie znaleźć coś idealnie pasującego do potrzeb naszych, jak i naszego dziecka.

Przy wybieraniu komody warto zwracać też uwagę na jej wygląd. Mebel taki może być bardzo klasyczny i elegancki – szczególnie ciekawie prezentują się komody z naturalnego drewna. Z drugiej strony, dostępne są oczywiście także modele zaprojektowane w nieco bardziej dziecięcym stylu.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl