15 marca 2017 Udostępnij

Kolory w dziecięcym pokoju

Zwykle rodzice starają się urządzić pokój dla dziecka tak, by czuło się w nim jak najlepiej – mogło w spokoju odpoczywać, bawić się, a później uczyć. Warto poznać nacechowanie różnych barw oraz ich symbolikę, zanim wybierze się farbę na ściany do pokoju dziecięcego.

Kolory ścian 2017

Barwy pewnym stopniu wpływają nie tylko na samopoczucie. Pozwalają też osiągnąć pożądany stan umysłowy. Nie bez powodu do sypialni wybiera się sprzyjające odpoczynkowi, stonowane i niekrzykliwe kolory. Z kolei pokój, który ma stać się idealnym miejscem do pracy, zyskuje po pomalowaniu go farbami w barwach dodających energii – zwykle za takie uważa się czerwienie, pomarańcze, odcienie żółtego czy jasnej zieleni.

Pokój dziecka to jego mała oaza, gdzie powinno znaleźć spokój i inspirację do wysiłku, nauki, ciekawości. Dlatego też dobór kolorów nie jest tak prosty i oczywisty, jak w innych domowych pomieszczeniach. Szukając inspiracji, można zapoznać się z klasycznymi znaczeniami najpopularniejszych kolorów.

Kolor ścian: biel

Biel to idealna baza – spokojna, łagodna, nienarzucająca się. Gdy ściany są pomalowane na biało, pokój wcale nie musi sprawiać „sterylnego” ani pustego wrażenia. Wystarczy odpowiednio dobrać dekoracje i akcesoria, żeby zmienił się w bajkowe królestwo, dając jednocześnie bardzo potrzebny dzieciom odpoczynek i wytchnienie. Świetnie komponuje się z innymi, żywszymi barwami i tworzy dla nich idealne tło.

Kolor ścian: kremowy, żółty 

Jasne, pastelowe odcienie żółtego idealnie sprawdzają się na ścianach. Żółty to kolor optymizmu i radości, słońca, relaksu. Wprowadza w dobry nastrój i łagodnie pobudza do działania. Trzeba uważać jedynie na jego ciemne odcienie – podobnie jak pomarańczowy i czerwony, bywają męczące i obciążające.

Farby do pokoju dziecka

Kolory ścian: szary z zielonym 

Relaksująca i uspokajająca zieleń to sztandarowy kolor natury. Niezwykle często wykorzystuje się ją w aranżowaniu dziecięcych pokoi w połączeniu z szarością. Warto postawić przy tym na jaśniejsze odcienie – dzieci mogą czuć się przygnębione w otoczeniu chłodnej, ciemnej zieleni. Świetnie prezentują się też połączenia różnych odcieni koloru zielonego.

Kolory ścian: pomarańczowy

Dobrze prezentuje się w połączeniu z innymi kolorami, głównie bielą. W nadmiarze jest nieco zbyt intensywny, choć użyty subtelnie, pobudza koncentrację i energię do działania. Najlepiej sprawdzi się w roli barwy dodatkowej – można nim pomalować jedną ścianę, lub kupić lampę o pomarańczowym kloszu. Choć jest bardzo słoneczny i nasycony, nie sprzyja odpoczynkowi.

Kolory ścian: niebieski

To bardzo spokojny, łagodny kolor, nieco chłodny, ale w żadnym wypadku niepowodujący złego samopoczucia. Kojarzy się z niebem i falami, świetnie pasuje do bieli. W połączeniu z ciepłymi dodatkami stworzy mieszankę idealną do dziecięcego pokoju.

Kolory ścian: pudrowy róż, fiolet 

Niektórzy ludzie nie przepadają za różem, ponieważ budzi w nich również skojarzenia z infantylizmem, bezguściem. Nic bardziej mylnego – róż, nawet ten pudrowy, może być bardzo klasycznym i pięknym kolorem, który ociepli i wzbogaci wnętrze. Różowy pokój nie musi zmienić się w różowy pałac z waty cukrowej. Także fiolet, zarówno ten o zimnym jak i ciepłym odcieniu, pięknie wygląda na ścianach – może dodać pokojowi elegancji, łagodności, lekkiego uroku.

Kolory ścian: czerwony z szarym 

Według powszechnych opinii, nie nadaje się na kolor dominujący w otoczeniu dziecka. Może utrudniać skupienie się i koncentrację, jest bardzo mocny i wyrazisty. Lepiej jest ograniczyć go do dodatków. Bardzo dobrze wygląda z innymi kolorami na przykład modną szarością. Można również przemyśleć stonowanie odcienia, na przykład do ceglastego lub czerwonego wina.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl