1 maja 2017 Udostępnij

Idziemy do szkoły – co kupić do pokoju ucznia?

Kompletowanie szkolnej wyprawki to nie tylko kupowanie książek i zeszytów. Ważnym elementem tego procesu jest również przygotowanie miejsca do nauki. Niektóre modyfikacje w tym przypadku są konieczne.

Po pierwsze: biurko

Trzeba zrezygnować z małego stolika do rysowania itd. Uczeń przedszkola potrzebuje już własnego miejsca do pracy. Jednak dobrze dobrane biurko to nie tylko design, ale przede wszystkim ergonomia. Należy bowiem zadbać kręgosłup i wzrok malucha. W najbliższej okolicy biurka nie można ustawić tzw. rozpraszaczy, a więc komputera czy telewizora. W czasie nauki dziecko powinno zajmować się tylko tym. Poza tym trzeba pamiętać, że biurko zawsze musi być dopasowane do wzrostu dziecka. Niekiedy rodzice popełniają błąd i kupują od razu duże burko, tymczasem może to mieć przykre konsekwencje. Lepszym rozwiązaniem są modele z regulowanymi nogami.

Po drugie: krzesło

Dobrze wybrane krzesło może posłużyć dziecku przez wiele lat. W tym przypadku nie można oszczędzać. Krzesło musi być przede wszystkim stabilne i mieć regulowaną wysokość. Nie sprawdzają się modele bardzo miękkie. Tutaj kluczowe znaczenie ma postawa dziecka podczas nauki. Nogi powinny być zgięte pod kątem 90 stopni i nie mogą zwisać z krzesła. W razie potrzeby można posiłkować się podnóżkiem.

Po trzecie: oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie miejsca nauki to podstawa. Ma to znaczenie przede wszystkim dla wzroku dziecka. Nie wystarczy jedynie światło dzienne i lampa sufitowa. Na biurko musi znaleźć się lampa z regulowanym ramieniem. Światło powinno być punktowe i dość mocne.

Po czwarte: schowki

Zagracone biurko na pewno nie sprzyja pracy. W otoczeniu bałaganu na pewno ciężko jest się skoncentrować na nauce. Im więcej przedmiotów znajduje się wokoło, tym trudniej jest skupić się na zadaniu. W tym przypadku pomocne są różnego rodzaju szufladki ii pudełka. Dziecko samo powinno oczywiście wybrać miejsce dla poszczególnych rzeczy, tak aby w razie potrzeby można było je łatwo odnaleźć. Takie planowane to także dobra okazja dla malucha na wykazanie się. Poza tym ćwiczy pamięć i koncentrację.

Dodatki do pokoju dziecka

Co powinno się znaleźć w kąciku każdego ucznia?

  • pudełka różnej wielkości,
  • szuflady,
  • półki i regały,
  • pojemniki na przybory szkolne (na przykład stojące),
  • kontenery,
  • nastawki na biurko.

W przypadku małych dzieci w pokoju znajdują się jeszcze oczywiście zabawki różnego rodzaju. Maluch w końcu dalej się bawi. Jednak nie powinny być one w najbliższym sąsiedztwie strefy przeznaczonej do nauki.

Po piąte: notatki

Dziecko od samego początku trzeba uczyć robienia notatek. Pomaga to w szkole, a poza tym uczy samodzielności. Do tworzenia notatek wykorzystać można np.:

  • tablice magnetyczne,
  • tablice korkowe,
  • klamerki różnego rodzaju,
  • kawałki mebla czy ścianę pomalowaną farbą tablicową.

Notować można plan lekcji, listę przedmiotów potrzebnych na dane zajęcia, plan zajęć pozalekcyjnych, dodatkowe zadania wykonania, słówka z lekcji języka angielskiego i wiele innych.

Stworzenie odpowiedniego kącika do nauki na pewno jest sporym wyzwaniem. Musi być to bowiem miejsce ładne, funkcjonalne i wygodne. Poza tym pod uwagę trzeba wziąć również marzenia i oczekiwania ze strony dziecka. To w końcu jego przestrzeń,  w której będzie spędzać sporo czasu.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl