26 kwietnia 2017 Udostępnij

Biurko dla ucznia – jak dokonać wyboru?

Kiedy dziecko ma iść do pierwszej klasy, rodzice robią w domu małe przemeblowanie – w końcu trzeba gdzieś w pokoju dziecięcym ustawić biurko! Dotychczas w pokoju przede wszystkim znaleźć można było górę zabawek – teraz trzeba gdzieś ustawić książki, ćwiczenia, znaleźć miejsce na zeszyty i przybory szkolne, a przede wszystkim zadbać o właściwe miejsce do odrabiania przez malucha prac domowych, zadanych w szkole.

Bardzo ważne jest właściwe wybranie biurka, ponieważ dziecko będzie przy nim spędzać długie chwile i chodzi o to, by jego kręgosłup nie był nadmiernie obciążony. Oto krótki poradnik dotyczący właściwego wyboru biurka dla ucznia. Jakimi kryteriami się kierować, żeby wybrać dobrze?

Dopasowanie to podstawa

Biurko dla ucznia powinno być uniwersalne, to znaczy regulowane – dzięki temu będzie mogło „rosnąć” razem z dzieckiem, w miarę jego potrzeb i wzrostu. Warto wiedzieć, że od ukończenia 6 roku życia wszystkie dzieci w ciągu roku rosną średnio o 7 centymetrów. W związku z tym na początku blat powinien znajdować się na wysokości około 55 centymetrów, ale już za rok trzeba będzie je podwyższyć. Biurka bez możliwości regulacji mogą w końcu zacząć być za małe i niewygodne dla ucznia – a wówczas łatwo o rozkojarzenie i pojawienie się wad postawy.

Wygodne biurko dziecięce

Warto też zdecydować się na model z regulowanym blatem – wówczas dziecku będzie zapewniony komfort nie tylko w czasie odrabiania zwykłych zadań, ale również przy pracach plastycznych. Kręgosłup dziecka nie będzie obciążony podczas malowania na kartkach wielkiego formatu. Skądinąd sam wymiar blatu także jest ważny – najlepiej by miał wymiary od 50 cm x 70 cm dla dziecka pierwszej klasy do co najmniej 50 cm x 100 cm długości dla starszego ucznia. W tym drugim przypadku istotna jest też głębokość, która powinna mieć około 80 cm.

Jak ustawić biurko?

Gdy już wybierze się jednak biurko dla dziecka, drugą istotną kwestią jest znalezienie mu odpowiedniego miejsca w pokoju. Chodzi o to, by maluch miał zapewnione dobre oświetlenie – maksimum naturalnego światła. To przy naturalnym świetle najlepiej się pracuje i choć wiadomo, że odrabianie zadań przy lampce także będzie konieczne, najlepiej ustawić ten mebel blisko okna. Nie stawiajmy go tyłem do drzwi, ani też tyłem do okna – dziecko będzie albo się rozpraszać, albo zasłaniać sobą słońce. Najlepiej by mebel stał przodem do okna, albo też bokiem – ale tak, by dziecko nie zasłaniało sobie ręką kartki po której pisze. A więc lewym bokiem, gdy dziecko jest praworęczne, a prawym, gdy jest leworęczne.

Krzesło regulowane

Do dopasowanego biurka trzeba też wybrać regulowane krzesło. Nogi dziecka powinny znajdować się na podłodze, a nie wisieć w powietrzu. Ewentualnie można zdecydować się na model z podnóżkiem, który też zapewni stopom odpowiednie podparcie i zadba tym samym o odpowiednią postawę dziecka - odciążając kręgosłup. Jak daleko powinno stać krzesło od biurka? Najlepiej by odległość między blatem a siedziskiem wynosiła około 25 cm. To optymalna odległość, dzięki której dziecku będzie przy pracy najwygodniej.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl