20 maja 2017 Udostępnij

Urządzamy pokój ucznia

Pokój ucznia musi być wyposażony w kilka podstawowych mebli, bez których takie miejsce nie będzie ani trochę funkcjonalne. Łóżko, szafa czy komoda to meble niezbędne w życiu codziennym dla każdego z nas, również dla małych dzieci. W przypadku wspólnego pokoju dla rodzeństwa doskonałą propozycją są łóżka piętrowe.

Jeśli chodzi o łóżka, to istnieje wiele ciekawych rozwiązań zapewniających spore oszczędności miejsca. Dobrą propozycją są na przykład łóżka składane pionowo, chowane w ścianie. Nieco problemów może sprawić nam szafa. Meble te tworzone do pokoi dziecięcych często nie zapewniają zadowalającej przestrzeni, przez co trzeba szukać innych rozwiązań. Idealnym wyjściem jest szafa w zabudowie, posiadająca przesuwne drzwi. Daje to ogromną wygodę, ale rzecz jasna wymaga sporej przestrzeni w pokoju. Zarówno w szafie jak i w komodzie wszystkie rzeczy powinny być umieszczone czy zawieszone na takiej wysokości, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp.

Kolejną propozycją dającą spore oszczędności miejsca są półki ażurowe, które montuje się na specjalnych wspornikach. Mogą być całkowicie samodzielne lub też umieszczone w środku szafy.

Dbaj o porządek w pokoju ucznia

Dbanie o porządek nie jest prostą rzeczą. Nie radzi sobie z tym wielu dorosłych ludzi, trudno zatem oczekiwać, aby małe dziecko było w stanie sobie z tym poradzić. Istnieje jednak kilka sposobów, aby nieco sobie to ułatwić. Ważne jest przede wszystkim wydzielenie w pokoju konkretnych stref służących do nauki i zabawy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam trzymać wszystko na swoim miejscu, zgodnie z przeznaczeniem.

Akcesoria do pokoju

Bardzo pomocne są też najróżniejsze pojemniki czy pudełka. Dzięki nim unikniemy problemu zabawek i innych drobiazgów porozrzucanych w różnych kątach pokoju. Ważne, aby każdy pojemnik był przeznaczony dla innej grupy rzeczy. Przybory szkolne powinny znajdować się w jednym pojemniki, konkretne zabawki w innym. Dzięki temu nigdy nie będziemy mieli problemów z szybkim znalezieniem potrzebnej nam akurat rzeczy – z góry będziemy wiedzieli, gdzie co leży.

Przestrzeń do nauki i zabawy

Jeśli odrobinę się postaramy, to będziemy w stanie stworzyć naprawdę wyjątkowy pokój dla swojego dziecka. Warto, bowiem takie pomieszczenie powinno być prawdziwym azylem dla malucha. Musi to być miejsce zarówno do nauki, jak i zabawy. Od rodziców zależy to, czy utrzymywanie porządku w takim pomieszczeniu będzie w ogóle możliwe. Odpowiednie urządzenie pokoju to również kwestia wygody naszego dziecka w czasie nauki, a to z kolei ma wielki wpływ na jego wyniki w szkole.

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl