15 kwietnia 2017 Udostępnij

Skandynawskie podejście do pokoju dziecięcego

Styl skandynawski wnętrza 

Styl skandynawski stał się już stylem eklektycznym łączącym w sobie różnorodne pomysły, przede wszystkim meble nowoczesne ze starszymi lub postarzanymi meblami. Skandynawowie lubią przede wszystkim tradycję, chociaż nie nadają jej priorytetu. Kiedy będziemy chcieli się odnieść do stylu skandynawskiego, w naszej aranżacji powinna przebijać się stylistyka folklorystyczna, czyli zabawki kupione od rzemieślników czy kosze z wikliny. Świetnym pomysłem jest dostępna na targach staroci skrzynia posagowa, w której chowane będą zabawki bądź inne elementy wyposażenia pokoju dziecięcego. Dodamy do niej nowoczesne elementy, takie jak chociażby siłowniki pneumatyczne i będzie to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w pokoju dziecka.

Powyżej mocno akcentowana jest funkcjonalność i musi ona być dla nas najważniejszym elementem. Wszelkie stoły czy krzesła powinny być możliwie lekkie i pozwalać na zmianę ich ustawienia w pomieszczeniu, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Styl skandynawski - dodatki

Styl skandynawski zawsze kojarzony jest z minimalizmem i należy się go trzymać, chociaż nie należy popadać w przesadę. Najlepiej jest traktować elementy dekoracyjne jako równocześnie elementy użytkowe, czyli chociażby wybierać półki na książki w formie galerii (wąska półka eksponująca okładkę książki). Jest to rozwiązanie uchodzące za skandynawskie, chociaż jego dokładna geneza nie ma większego znaczenia. Liczy się to, że otrzymujemy kolorowy kolaż na jasnym tle jednolitej ściany prezentującej się w jasnej kolorystyce.

Stylowy pokój dziecka

Niezależnie od tego, na jakie półki konkretnie postawimy, nie powinny one same w sobie specjalnie mocno się wyróżniać. Powinny zlewać się z otoczeniem i jako element eksponowany wywyższać same książki. Inny podobny pomysł to miejsca na przechowywanie zabawek eksponujące je niczym galeria eksponuje książki. Każda zabawka ma swój domek i jest na nim pokazywana niczym na wystawie muzealnej. Na upartego można zastosować również elementy czysto dekoracyjne, na przykład sznury lampek choinkowych wykorzystywane przez cały rok.

Styl skandynawski - drewno 

Najważniejszym przesłaniem stylu skandynawskiego jest bliskość stosunku do natury. Realizowane jest to najlepiej poprzez wykorzystywanie naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Może się ono znajdować na podłodze i ścianach, mogą być z niego wykonane meble i zabawki. Kolorystyka w jego przypadku może być zupełnie naturalna lub mogą być stosowane jasne farby, w tym farba biała. Zaletą drewna jest niewątpliwie jego trwałość oraz to, że jest ono przyjemne w dotyku, a ta kwestia jest istotna dla dzieci. Jeśli tylko meble są dobrze wykonane, na pewno będą dla dzieci bezpieczne, a jeśli je dobrze zabezpieczymy, zmywanie czy konserwacja nie będą stanowiły większego problemu. Wystarczy zeszlifować lakier i nałożyć do na nowo.

Drewniane podłogi w pokoju dziecka często nie wymagają żadnych dywanów i nie trzeba ich też przyklejać klejami, jak zalecają niektórzy sprzedawcy. Klasyczne przykręcenie do legarów w zupełności wystarcza.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl