8 maja 2017 Udostępnij

Pokój dla córki – jak urządzić przestrzeń małej dziewczynki?

Przestrzeń dla dziecka jest bardzo istotna. Jego pokój powinien być urządzony tak, by zapewniać mu prywatność i umożliwiać skupienie na swoich czynnościach – odrabianiu lekcji, zabawie, ale i ułatwiać solidny odpoczynek. Warto porządnie przemyśleć całość, żeby była zgrana i żeby wszystkie elementy do siebie pasowały, zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie.

Pokój dla dziewczynki

Urządzanie pokoju dla dziewczynki zależy przede wszystkim od jej wieku. Całkiem inaczej wyglądają pokoje dziecinne dla trzylatek, a inaczej, gdy córka wchodzi w wiek nastoletni. Im starsza jest dziewczynka, tym większy może być jej wkład w wystrój i kolorystykę pomieszczenia. Warto zacząć od pomalowania ścian i wyboru podłogi – cała reszta, meble, pudła, dekoracje, muszą być do nich dopasowane. Branie pod uwagę zdania dziecka w zakresie jego własnego pokoju jest niezaprzeczalnie kluczowe – już trzylatki są w stanie wskazać, który kolor jest ładniejszy i jaka lampka spośród kilku wskazanych przez rodziców będzie lepsza.

Pokój dla 3 letniej dziewczynki 

Trzyletnie dzieci nie mają jeszcze znaczących obowiązków, a ich główne zajęcie to zabawa. Tak też należy urządzić ich pokój – powinien być bezpieczny, wygodny i zachęcający do zabawy. Bezpieczeństwo to przede wszystkim kwestia doboru mebli – powinny mieć zaokrąglone brzegi i być dostosowane do wzrostu dziecka. Nic nie może się w sposób niekontrolowany zsuwać z półek. To z kolei kwestia uporządkowania i zagospodarowania dużej liczby zabawek tak, by można było utrzymać w nich ład. Przydadzą się pojemne meble z dużą liczbą szafek i półek, ale też organizery, pudła, kartony do przechowywania przedmiotów. Małe dzieci lubią meble w bajkowym stylu – warto wybrać krzesełka z oparciami – zwierzakami, pudło – biedronkę, lampę z projektorem czy też zawieszaną u sufitu, fotelową huśtawkę.

Pokój dla dziewczynki - 6 lat

Sześcioletnia dziewczynka zaczyna naukę szkolną, co stanowi wielki przełom, który powinien zostać uwzględniony i w rozkładzie pokoju. Odtąd centralnym miejscem jest biurko do nauki. Warto zadbać, by dziecko miało wygodny, dobrze wyprofilowany fotel i porządne oświetlenie. Dzięki temu odrabianie lekcji będzie szybsze i przyjemniejsze. Stanowczo nie wystarczy stolik, przy którym trzylatka kolorowała obrazki. Jednocześnie, sześcioletnia dziewczynka nadal spędza dużo czasu na zabawie. W pokoju musi się więc znaleźć miejsce zarówno na zabawki, jak i na przybory szkolne. W tym wieku świat nauki i zabawy jeszcze mocno się przenika – często zadania wykonywane w domu polegają na pracach plastycznych. Warto zadbać, by dziecko miało dużo ciekawych, kolorowych przyborów, które zachęcą je do wykonywania obowiązków.

Meble dla dwunastolatki

Pokój dla dziewczynki - 10 lat 

Gdy córka ma już 10 – 12 lat, nadchodzi pora na kolejny spory remont i przemeblowanie. Urządzenie pokoju dla dziecka w tym wieku to sztuka kompromisu. Z pewnością będzie miało wiele do powiedzenia w kwestii kolorów mebli, dodatków – ma do tego całkowite prawo, pokój to jego przestrzeń powinna w pierwszej kolejności spełniając jego standardy estetyczne. Gdzie decydują rodzice? Na pewno w zakresie funkcjonalności. Przy odrobinie wysiłku można wypracować rozwiązanie, które zadowoli wszystkich.

Oprócz miejsca na zabawki, które w tym wieku ustępują już trochę pola książkom i przyborom do nauki, warto zaplanować w pokoju dziewczynki miejsce spotkać. Zaproszeni goście (najczęściej koleżanki w podobnym wieku) będą mogli się wygodnie rozsiąść przy stoliku i zagrać w coś lub porozmawiać.

Pokój dla rodzeństwa

Nierzadko metraż mieszkania wymusza urządzenie pokoju dla rodzeństwa. Siostry w tym samym pomieszczeniu to nie lada wyzwanie – trzeba wybrać takie meble, które pozwolą utrzymać porządek i w taki sposób zaaranżować pomieszczenie, by każda z dziewczynek miała swój własny kąt i przestrzeń. Duży pokój to komfort w urządzaniu – można po prostu kupić dwa łóżka, biurka i szafy, a przestrzeń przedzielić ścianką działową lub regałem. Gdy pokój jest nieco mniejszy, pozostaje trafny dobór mebli – świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe lub łączone biurka. W pokoju dwóch dziewczynek istotne są zarówno miejsce dla siebie, jak i funkcjonalność.

Pokój dla dziewczynki inspiracje 

Własny pokój to azyl, w którym dzieci spędzają sporo czasu. To bardzo ważne, by czuły się tam jak najlepiej. Jednocześnie nie można zapomnieć o funkcjonalności. Dziecięce meble muszą być wygodne, pojemne, dostosowane do ich potrzeb.

Do pokoju malucha świetnie pasują krzesełka Fantasy Kids. Firma posiada szeroki wybór malowanych i rzeźbionych mebelków, które mają piękne kolory, nawiązują do motywów z bajek, baśni i do natury. Podstępne są także uwielbiane przez dzieci krzesła bujane.

Łóżko również można dostosować do dziewczęcego pokoju – na przykład wybierając dostępne w ofercie firmy Kidkraft łóżka – sanie. Takie łóżeczko gwarantuje bajkowe sny.

Każdy rodzic wie także, jak ważne jest stałe utrzymywanie porządku w dziecinnym pokoju. Zabawki łatwo zaczynają żyć własnym życiem, a gdy rozprzestrzenia się po całym domu, niełatwo jest je opanować. Ułatwią to rozmaite pojemniki, plastikowe lub drewniane, w tęczowych kolorach, malowane w smoki lub na wzór skrzyni pełnej skarbów. Takie pojemniki mogą tez pełnić dodatkową funkcję mebla służącego do siedzenia – o ile mają zamontowane na górze siedziska.

Dodatki do pokoju

Pokój dziewczynki aranżacje 

Wybór jest naprawdę ogromny – pokój dziewczynki można odmienić na tysiąc sposobów i za sprawą kilku drobiazgów uczynić go ciekawszym i bardziej przytulnym. Wśród popularnych, niezajmujących zbyt wiele miejsca dekoracji warto wskazać naklejki na ścianę i sufit. Mogą być papierowe, błyszczące, świecące w ciemności lub zamszowe. Bardzo istotne jest także źródło światła.

Lampki dla dzieci posiadają często specjalne funkcje, takie jak wyłączanie się po zaprogramowanym czasie (dla dzieci, które wolą zasypiać przy świetle). Mogą też odtwarzać kołysanki, lub służyć jako miniaturowe projektory, rzucające na ścianę sceny z bajek lub kształty baśniowych postaci. Zarówno najmłodsze, jak i te nieco starsze dzieci z pewnością docenią takie urozmaicenie. Oprócz dekoracyjnych i nocnych lampek, trzeba również wybrać solidną lampkę do odrabiania lekcji – oświetlenie jest bardzo istotne dla komfortu pracy i zdrowia oczu dziecka.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl