29 maja 2017 Udostępnij

Jakie wybrać biurko dla ucznia?

Uczeń podstawowej szkoły spędza przy biurku około dwóch godzin dziennie. Dla nastolatka czas ten jest dłuższy o około godzinę. Dobrane starannie stanowisko pracy jest pewnego rodzaju sojusznikiem dla naszych dzieci podobnie jak książki czy też informatyczny sprzęt. Biurko powinno być dopasowane do obowiązku dziecka, wieku, rozwoju psychofizycznego jak i także powinno być pewnego rodzaju jego centralnym elementem.

Inne biurko dla malucha i inne dla nastolatka

Pewnego rodzaju wskazówką przy wyborze biurka jest oczywiście wiek. Podczas pierwszych lat edukacji dziecka skupia się ono na nauce pisania jak i także czytania. Także lekcje informatyki może tak małe dziecko pobierać na stanowisku pracy swojego rodzica, ale z odpowiednim dla niego siedziskiem.

Blat spełniać musi kilka wymogów. Dziecko bez żadnego zmieniania pozycji musi dosięgać do każdego konkretnego elementu biurka. Idealnie jest jeśli powierzchnia biurka będzie podatna na czyszczenie jak i także gdy będzie odporna na przykład na zarysowania. W przypadku innym szybko będzie zniszczone. Świetnie się sprawdzają laminowane płyty MDF. Jednak blaty z drewna, które są przez rodziców uwielbiane już nie do końca. Jednak nie musimy z nich rezygnować. Zaletą drewnianych mebli jest ciepły design oraz niepowtarzalny. Świetnie także pasuje do pokoi dziecięcych. Także nie odstrasza ich cena.

Biurko także powinno mieć kilka szuflad. Można w nich przechowywać przybory plastyczne oraz pisarskie. Później także przydadzą się na papier do drukarki. Zwykle są one także wyposażone w fabrycznie wbudowane organizery. Jednak gdy nasze biurko ich nie ma to możemy je dokupić osobno. Zalety stosowania organizerów nie podlegają żadnej dyskusji. Starszy uczeń musi mieć zagwarantowaną prywatność, zatem może mieć szafkę na kluczyk.

Biurko dla dziecka

Narzędziem podstawowym pracy dziecka starczego czy też nastolatka jest laptop lub też komputer stacjonarny. Musimy wiedzieć, że elektroniczny sprzęt zdeterminuje typ jak i także wielkość biurka. W przypadku jednak mniejszych laptopów nie ma żadnego problemu. Musimy zwrócić uwagę, że chłodząca podkładka nie powinna się ślizgać jak i także rysować powierzchni biurka.

Jeśli chodzi o stacjonarny komputer to biurko musi być szersze. Powinno być także wyposażone w wysuwaną szufladę na klawiaturę oraz w przestrzeń na jednostkę centralną. Trudno sobie wyobrazić komputer bez posiadanej drukarki. Możemy ją umieścić na tak zwanej dostawce. Głośniki, ekran i przewodowa mysz oznaczają plączące się kable. Musimy sobie z tym jakoś poradzić. W blacie najlepiej mieć otwory specjalne.

Bezpiecznie za biurkiem

Należy wiedzieć, że dziecko rośnie bardzo szybko. Oprócz tego, że wyrasta z ubrań to także wyrasta z mebli. Nie jest to odkrywcze. Najczęściej rodzice kupują meble na wyrost. Jest to jednak droga do wad podstawy. Musimy wiedzieć, że biurko musi być ściśle dobrane. Najważniejsze jest to, aby blat biurka znajdował się na około 75 cm dla dzieci młodszych i 85 cm dla dzieci starszych. Bardzo popularne są ostatnimi czasy biurka z blatem nachylonym. Wymusza to na dziecku pewnego rodzaju trzymanie postawy odpowiedniej. Inne kwestie powinny być brane gdy zakupujemy dziecku biurko dla "małego informatyka".

Traktujmy dzieci poważnie

Jeśli chodzi o biurka dla dzieci to trudno jest wybrać rozwiązanie uniwersalne. Najlepsze są biurka z regulacją wysokości. Zakres między 52, a 82 cm. Musimy jednak wiedzieć, że rozwiązanie takie może kosztować kilka razy więcej.

Gdy kupujemy biurko to powinniśmy to skonsultować się powinniśmy z dziećmi. Lepiej wybrać lepsze modele, a żywot mebli dziecięcych będzie zdecydowanie dłuższy.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl