18 maja 2017 Udostępnij

Jak wybrać biurko dla ucznia?

Przy kupowaniu biurka dla swojego dziecka w wieku szkolnym trzeba zwracać uwagę na wiele kwestii. Wygląd jest tu oczywiście istotny, ale o wiele ważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Dziecko spędza przy biurku nawet wiele godzin dziennie, trzeba zatem mieć pewność, że mebel ten jest faktycznie dobrze dobrany.

Zaniedbanie tej kwestii może sprawić, że nasz mały uczeń będzie miał spore problemy z nauką. Do tego dłuższe korzystanie z niewłaściwego biurka powoduje ból pleców i wady postawy.

Na co zwracać uwagę?

Pierwszym krokiem jest określenie, jakie wymiary biurka są najlepsze dla naszego dziecka. Zależy to od wielu czynników. Czy na biurku ma stać jedynie komputer? I czy ma to być komputer osobisty, czy tylko laptop? Biurko pod komputer osobisty powinno być znacznie szersze. Musi się na nim zmieścić monitor, klawiatura i kilka innych akcesoriów. Kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniego materiału. O ile dla małych dzieci dobre są nawet proste biurka z plastiku, o tyle dla ucznia w wieku szkolnym, korzystającym z komputera najlepszy jest mebel z naturalnego drewna.

Aby dziecko mogło spędzać wygodnie czas przy biurku, trzeba wybrać mebel pasujący do jego wzrostu. Dobrym pomysłem jest biurko z możliwością regulowania jego wysokości. Posłuży ono znacznie dłużej niż zwykłe. Dzieci mogą bowiem rosnąć bardzo szybko.

Kolejną niezbędną rzeczą jest odpowiedni fotel. Bez niego nawet najlepsze biurko nie zapewni dziecku ani prawidłowej postawy, ani wygody.

Dobre biurko powinno mieć odpowiednio szeroką wnękę na nogi. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie musiało w jakikolwiek sposób kulić nogi, których nie da się zmieścić pod biurkiem.

Zakup biurka dziecięcego

Typy biurek dostępne w sklepach

Najpopularniejszym rozwiązaniem nadal pozostają klasyczne, tradycyjne biurka. Są one wyposażone w dodatkową półkę lub szufladę. Czyni to z nich bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem można pod ręką trzymać książki, zeszyty czy inne drobiazgi – zawsze pomaga to w czasie nauki i odrabiania lekcji.

Kolejną propozycją jest biurko zaprojektowane z myślą o użytkownikach komputerów osobistych. Blat jest tu nieco dłuższy i szerszy, dzięki czemu można zmieścić na nim więcej rzeczy – zarówno klawiaturę, jak i inne akcesoria. W niektórych modelach umieszczona jest dodatkowa, niewielka półka do postawienia monitora. Dostępne są jeszcze inne dodatki, takie jak półka na drukarkę.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są biurka narożne. Można je dopasować do kształtu danego pomieszczenia i zaoszczędzić sporo przestrzeni. Dobrze sprawdza się w mniejszych pokojach, choć oczywiście musimy dysponować przynajmniej jednym wolnym kątem, w którym będziemy mogli je umieścić.

Biurko połączone z regałem to kolejna praktyczna i wygodna propozycja. Jak sama nazwa wskazuje, biurko takie tworzy z półkami na książki jeden zestaw. Dzięki temu w czasie odrabiania lekcji dziecko może mieć stale pod ręką książki czy inne pomoce naukowe.

Biurka dostępne są w niezliczonej ilości rodzajów i typów. Dają nam niesamowite możliwości. Bardzo praktyczne są biurka z regulowaną wysokością. Pozwala to na dopasowanie wysokości blatu do wzrostu dziecka i może służyć przez wiele lat, kiedy nasz maluch rośnie i rozwija się. Jeśli lubimy klasykę, możemy zdecydować się na przykład na biurko połączone z ławką – takie rozwiązania są doskonale znane z dawnych szkolnych sal. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest także biurko pod antresolą, na której umieszczone jest łóżko. Pozwala to na zaoszczędzenie powierzchni pokoju i urządzenie pod antresolą bardzo przytulnego kącika do pracy.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl