10 maja 2017 Udostępnij

Jak urządzić pokój ucznia? - cz I

Czy maluch dorasta i niebawem pójdzie do szkoły? A czas na zmianę w jego pokoju, bo to w nim dziecko będzie spędzało większość czasu. Aby czuło się tam komfortowo, postaw więc na funkcjonalność wraz akcentami lubianych przez dzieci detali.

Ważne jest, by dorastającemu dziecku zapewnić miejsce do zabawy oraz nauki. Kiedy pokój nie jest zbyt duży, to zrezygnuj z zestawu typu meblościanka. Bowiem jest możliwość kupienia poszczególnych mebli bez potrzeby zamawiania całego zestawu. Wybierz więc te, które w danym okresie są dziecku niezbędne. Później do takiego zestawu mebli systemowych można dokupić inne elementy, wymienić bądź też zestawić z obecnymi. Ważne jest też samopoczucie dziecka – bowiem ma się ono czuć w swoim pokoju komfortowo. Pozwól mu zatem zaakcentować tam własną obecność małymi dodatkami, które to są zgodne z jego zainteresowaniami.

Strefa nauki

Ważne,aby oddzielić strefę nauki od miejsca do zabawy. Biurko to jeden z podstawowych elementów w pokoju . Powinno być szerokie oraz głębokie (minimum 120x70 cm), z odpowiednią regulacją wysokości dostosowaną do wzrostu dziecka, a także miejscem na monitor, komputer i drukarkę, a także np. z możliwością zamontowania nadstawki. Monitor komputera musi stać minimum 45 cm od twarzy dziecka, jednak najlepiej, gdyby był oddalony nawet o 70 cm.

Potrzebna będzie też szafka na książki oraz zeszyty, umieszczona pod biurkiem. Wysuwana półka pod blatem spowoduje, że klawiatura od komputera nie będzie zabierała miejsca do odrabiania lekcji. Biurko powinno stać w najmocniej oświetlonym miejscu pokoju, czyli jak najbliżej okna, by jak najdłużej móc korzystać ze światła dziennego. Po zmroku trzeba doświetlić je lampką biurkową, która daje rozproszone światło, skierowane na zeszyty, nie twarz.

Aby mieć komfortowe miejsce do nauki, istotne jest wygodne, ergonomiczne krzesło. Ma ono wpływ na postawę dziecka, które to właśnie w wieku szkolnym jest w fazie intensywnego wzrostu. Krzesło też powinno mieć funkcję regulowania wysokości i oparcia, by „rosło” wraz z dzieckiem, ale również podłokietniki. Wysokość krzesła powinna być dostosowana w taki sposób, by stopy dziecka swobodnie dotykały ziemi.
Wyposażenie pokoju dziecięcego

Kiedy jest taka możliwość, to nad biurkiem zawieś wiszącą półkę, na której będzie można układać podręczniki szkolne, słowniki oraz inne pomoce naukowe. Wiszące półki zaoszczędzają wolne miejsce – zwłaszcza, gdy pokój nie jest dużych rozmiarów. Kiedy przestrzeni jest więcej, to na książki oraz zabawki przeznacz wolnostojący regał z wystarczająco dużą liczbą półek. Przy biurku, na wprost wzroku dziecka, umieść zatem tablicę magnetyczną bądź korkową do przyczepienia istotnych informacji, bądź też tablice edukacyjne ze wzorami matematycznymi, chemicznymi lub też słówkami z obcych języków.

Strefa zabawy

Rozplanowanie danych stref w pokoju dziecka jest bardzo ważne. Bowiem małego powinno wiedzieć, iż fotel to nie szafa, z kolei łóżko służy do spania, nie do nauki. Jak więc stworzyć komfortową przestrzeń do zabawy oraz spotkań z przyjaciółmi?

Maluchy dosyć często lubią bawić się na podłodze. Więc jednym z kątów pokoju połóż niewielki miękki dywan, na którym to będą mogły się bawić lalkami, samochodami lub układać klocki oraz puzzle. Aby zachować porządek, przydatna też będzie skrzynia na zabawki, do której można je będzie schować.

Oprócz biurka funkcjonalny będzie także dodatkowy stolik z krzesełkami, przy którym to dziecko może np. rysować bądź grać w przyjaciółmi w gry. Kiedy niewielka przestrzeń pokoju nie pozwala na dodatkowe meble, zastanów się nad rozwiązaniem z rozkładanym blatem, bądź stoliku mocowanym do ściany. Ciekawym dodatkiem, kiedy nie dysponujesz miejscem na fotel, będą również wygodne siedziska bądź też podwieszany hamak.

Pozwól dziecku mieć wpływ na projektowanie strefy do zabawy – niech ono zdecyduje o kolorach, wybierze też meble, które mu się podobają, czy pościel, pod którą będzie spało albo lampkę nocną. To ono będzie tam spędzać najwięcej czasu.

W przypadku, gdy kolor ścian pozostaje w neutralnym odcieniu, natomiast pokój nie jest ozdobiony tapetą, naklejkami na ścianę bądź  innymi malunkami, pomyśl  może o estetycznych antyramach, dziecko będzie mogło umieszczać tam np. plakaty ulubionych zespołów bądź postaci z filmów albo bajek. Ramy takie są uniwersalne przez cały okres dorastania dziecka – na przestrzeni lat.

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl