21 maja 2017 Udostępnij

Wybór mebli do pokoju dziecięcego – jakie najlepsze i od czego zacząć?

Wybór mebli do pokoju dziecięcego nie jest sprawą prostą – a przynajmniej nie powinien taką być. Trzeba uchronić pociechy przed możliwymi wadami postawy, zapewnić im komfort użytkowania, a także przewidywać z wyprzedzeniem, że za pewien czas mebelki będą musiały ulec modyfikacji, ponieważ maluchy bardzo szybko rosną!

Wielu rodziców ma problem z właściwym określeniem priorytetów, ponieważ myślą głównie o wyglądzie pokoiku i w ten sam sposób dobierają do niego meble, gdy tymczasem powinni się skupić przede wszystkim na zapewnieniu dziecku przestrzeni, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Jak wybierać meble dla dzieci?

Od czego zacząć?

Nie wolno iść do sklepu i wybrać pierwszego zestawu, jaki wpadnie nam w oko! Może to prowadzić do późniejszych komplikacji! Jakich? Na przykład szafa nie wejdzie w przeznaczone jej miejsce, bo w pokoju jest skos, albo też otwierające się drzwi będą zawadzały o biurko itp. Zakup wszystkich mebli powinno poprzedzać dokładne i wcześniejsze rozplanowanie pokoju – najlepiej rozrysowanie wszystkiego wraz z wielkościami, by później w sklepie mieć się na czym oprzeć.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli rodzice nie zapewnią dziecku bezpieczeństwa, ono samo nie będzie tego w stanie zrobić. Dlatego też trzeba przykładać szczególną uwagę do zakupu mebli do dziecięcego pokoiku – w końcu będzie to przestrzeń, w której pociecha spędza bardzo dużo czasu i to głównie sama.

Remont pokoj dziecięcego

Meble powinny być stabilne, wykonane z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw i w taki sposób zrobione, żeby nie miały żadnych ostrych kantów, o które dziecko mogłoby się uderzyć. Powierzchnia przedmiotów powinna być gładka i powleczona farbami ekologicznymi. Na pewno nie wolno też wybierać produktów z elementami szklanymi – dziecko najpewniej szybko by je zbiło! Zwracajmy szczególną uwagę na detale, a także na jakość wykonania, by niczego nie przeoczyć.

Najlepsze meble dla dziecka – czyli jakie?

Kupując meble dla malucha trzeba mieć na uwadze fakt, że szybko będzie dorastać, a mimo wszystko nie jest to inwestycja tylko na chwilę, tylko przeważnie na lata. Oczywiście, wybór łóżeczka to nieco inna kwestia – niemowlę ma zupełnie inne potrzeby i wymagania niż kilkulatek, albo nastolatek. Jednakże w przypadku na przykład szaf czy stolików trzeba już wybierać z wielką rozwagą – przewidując niejako przyszłość.

Inni przeczytali również: Meble dla chłopca - porady jak urządzić dziecięcy pokój

Zaczynając jednak od łóżka, warto powiedzieć, że dla najmniejszych dzieci najbardziej odpowiednie będzie drewniane łóżeczko z regulowaną wysokością posłania oraz wyciąganymi szczebelkami. Najważniejszy jest wybór właściwego materaca – najlepiej dwustronnego – oraz dodatków takich jak miękka osłonka na szczeble. Dla starszych dzieci można już kupić łóżko – ale z odpowiednim zapasem miejsca. Dzieci są w stanie w ciągu jednego roku urosnąć nawet o 12 centymetrów! A skoro tak, łóżko musi być dość duże, by pozwalało na wygodny sen rosnącemu malcowi. Wielu rodziców postanawia kupić łóżko piętrowe – zwłaszcza jeśli mają więcej niż jedno dziecko – jednak nie jest to zakup odpowiedni dla zbyt małych dzieci. Kilkulatek może już bez problemu z nich korzystać – trzeba tylko dbać, by przedmiot był stabilny.

W każdym pokoju powinien znaleźć się przy łóżku stolik nocny, na którym będzie stała nocna lampka. W pokoju starszego dziecka trzeba też umieścić biurko – najlepiej regulowane, podobnie jak krzesło – by zapewnić mu wygodę w czasie odrabiania lekcji. Biurko musi być odpowiednio wysokie i szerokie, mieć dość miejsca by swobodnie na nim ułożyć przybory szkolne czy książki, a krzesło powinno posiadać oparcie i podłokietniki, by pomóc dziecku zachować odpowiednią postawę w czasie siedzenia.

Wśród mebli nie może zabraknąć kilku szafek, w których maluch będzie mógł przechowywać swoje rzeczy – i które pomogą w utrzymaniu porządku. Te mebelki muszą być jednak dostosowane do wzrostu dziecka, o czym nie wolno zapomnieć. Jeśli zaś chodzi o ostatnią ważną kwestię – czyli oświetlenie – najlepiej zamontować w pokoju dziecięcym kilka świateł o różnych natężeniu (zobacz oświetlenie na homebook.pl). Na rynku dostępnych jest wiele urokliwych modeli, które pobudzą dziecięcą wyobraźnię i będą wspaniale prezentować się w dziecięcej przestrzeni!

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl