16 maja 2017 Udostępnij

Na co zwrócić uwagę kupując biurko dla przedszkolaka?

Dzieci w wieku przedszkolnym spędzają przy biurku nawet do kilku godzin dziennie. Z tego powodu istotne jest, by było ono odpowiednio dobrane, ponieważ poprawna postawa przed biurkiem gwarantuje w przyszłości zdrowy kręgosłup. Jakie zatem powinno być biurko dla przedszkolaka?

Funkcjonalne i bezpieczne

Bezpieczne biurko to takie przy którym dziecko siedzi w odpowiedniej postawie. Nabycie biurka ze zbyt nisko zamontowanym blatem może skutkować tym, że dziecko będzie się niepotrzebnie garbiło i obciążało kręgosłup. Ponadto najczęściej skutkuje to skrzywieniem kręgosłupa, co w przyszłości może prowadzić do wielu bolesnych schorzeń. Wybierając biurko dobrze jest kupić takie, w którym można swobodnie regulować wysokość blatu. Maluchy rosną bardzo szybko, a taki mebel na pewno posłuży im dłużej i zawsze zapewniał będzie odpowiednią postawę. Podczas zakupu biurka dobrze jest zaangażować dziecko do wyboru chociażby jego koloru. To ono będzie przy nim pracowało, więc powinno się przy nim dobrze czuć.

Najważniejsze parametry

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zakup biurka dla swojego dziecka, musi pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które mają wpływa na wygodę pracy i zachowanie prawidłowej postawy przy nim. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniano, świetnym pomysłem jest nabycie biurka z regulacją wysokości blatu. Zapewnia to nie tylko komfort i odpowiednią postawę, ale i służy kilka lat więcej aniżeli modele bez tej funkcji.

Bezpieczne biurko dziecięce

Drugą istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na to czy istnieje możliwość nachylenia blatu. Jest to o tyle wygodne, że dziecko może czytać wtedy książki bez zbędnego obciążania karku. Dodatkowo warto zobaczyć czy interesujący nas model biurka posiada możliwość rozbudowania całej konstrukcji, chociażby o jakieś dopasowane szafki czy nadstawkę na komputer. Takie rozwiązanie wiele ułatwi.

Jak dobrać dodatki do biurka?

Nie ma dziecka, które nie lubi kolorów. Dlatego warto przyozdobić biurko wielobarwnymi pudełkami z kredkami, mazakami i farbami. Zapewni to dziecku nie tylko ładne miejsce do pracy, ale i takie do którego będzie chętnie wracało. Jeśli maluch ma, np. swoją ulubioną bajkę, warto ustawić gdzieś w pobliżu biurka czasopisma z nią związane. Nie można też zapomnieć, że nawet najlepsze biurko nie spełni odpowiednio swojej funkcji, jeśli nie będzie miało dobrze dobranego krzesła. Powinno mieć ono regulowaną wysokość, podłokietniki i wygodne oparcie.

Biurko może posłużyć maluchowi kilka długich lat, ale tylko pod warunkiem, że przedszkolak będzie mógł zdecydować chociaż o jego kolorze i akcesoriach na nim ustawionych.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl