4 maja 2017 Udostępnij

Meble odpowiednie do pokoju dziecięcego

Praktycznym podejściem do meblowania pokoju dziecięcego jest wykonywanie tej czynności stopniowo. Na sam początek warto jest kupić oczywiście łóżeczko oraz komodę, najlepiej taką, na którą można nałożyć przewijak niezbędny dla niemowlaka. Jeśli do tego dołoży się sofę i fotel, jest to w zasadzie wszystko, czego nam potrzeba na start.

Małe dziecko ma małe wymagania pod względem mebli, a kolejne potrzeby będą pojawiać się w sposób naturalny i oczywisty. Na podłodze trzeba jedynie położyć coś, co dziecku umożliwi wygodną zabawę, na przykład ciepły dywan lub odpowiednią wykładzinę.

Meble dziecięce 

Pewną opcją zawsze jest też komplet mebli, ale jest to ryzyko, bo chociaż taki zakup jest wygodny i zwykle ładny, może się okazać, że dziecko ma trochę inne zdanie. Pięciolatek ma już zwykle mocno ukształtowany gust i może mu się po prostu jego otoczenie nie podobać. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest, kiedy pokój dziecka jest utrzymany w kolorystyce jasnej, ale stonowanej, bez zbędnych dodatków. Dziecko wcale nie będzie się czuło dobrze, jeśli z każdej strony będą je bombardować dodatki przesadnie stymulacyjne.

Jeśli dziecko jest na tyle duże, by zakomunikować nam swoje preferencje, warto jest się z nim konsultować czasie zakupów. Zadaniem rodzica będzie oczywiście przedstawianie dziecku propozycji odpowiednich producentów tworzących meble solidne i posiadające odpowiednie atesty. Na początek dziecko może wybrać spośród łóżek, szaf, regałów z szafką lub bez niej, a także z wachlarza biurek. Pamiętajmy, by oprócz tych niezbędników w pokoju znalazło się też jakieś miejsce na zabawki i zabawę, a w nim dodatkowa szafka czy skrzynia za zabawki.

Modne meble dziecięce

Meble dziecięce i młodzieżowe - na lata

Do rozważenia jest kwestia tego, jak długo będą nam służyły meble. Jeśli jest to zakup na 2 lata, meble mogą prezentować postaci z ulubionej bajki dziecka, ale jeśli meble będą miały przetrwać dłużej, nie okaże się to zbyt dobrym pomysłem. Lepszym pomysłem może być na przykład fototapeta, którą łatwo potem zmienić na coś innego.

Meble dziecięce - biurko 

Ta kwestia ma też znaczenie w przypadku biurka. Biurko może spokojnie wytrzymać wiele lat, ale użyteczne będzie tylko wtedy, jeśli bezie posiadało odpowiednią regulację wysokości. Trzeba pamiętać o zapewnieniu dziecku odpowiedniej przestrzeni na biurku do działania. Blat powinien mieć wymiary co najmniej 1400x600. Krzesło do takiego biurka też musi być regulowane, co musi dotyczyć nie tylko wysokości, ale także elementów wsparcia stanowiących ochronę dla sylwetki dziecka. Najmniejsze dzieci bardziej od biurka potrzebują raczej niewielkiego stolika.

Pamiętajmy, że dziecko nie jest w stanie zbyt wysoko sięgać, przez co konieczne jest umieszczanie półek na takiej wysokości, by były dla dziecka użyteczne. Po czasie można je nieco podnieść.

Od mebli często ważniejsza jest po prostu przestrzeń i meble stanowią wtedy ograniczniki przestrzeni. Tworzy się przestrzeń zabawy, snu, nauki, odpoczynku i tak dalej, a konkretne przestrzenie wydziela się poprzez parawany czy po prostu odpowiednie ustawienie mebli. Przestrzeń jest najcenniejszą i zwykle najbardziej deficytową wartością pokoju dziecka, więc nie warto jej niepotrzebnie zagracać.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl