26 kwietnia 2017 Udostępnij

Mebelki do pokoju dziecięcego

Wybór mebli do pokoju dziecięcego to problem nie ze względu na puste półki, ale ze względu na klęskę urodzaju. Wybierać możemy pomiędzy meblami klasycznymi, meblami bardzo małymi lub dużymi, meblami wielofunkcyjnymi, a także meblami, które będą się dały rozkładać wraz ze wzrostem dziecka.

Dokonanie dobrego wyboru pozwoli nam zapomnieć o meblach na wiele lat, więc warto jest celować przede wszystkim w uniwersalny wygląd mebli, by po kilku latach nie okazały się nieodpowiednie dla szybko rosnącego dziecka. Ważny jest gust dziecka, stylistyka całego pomieszczenia, ale oczywiście także pełne bezpieczeństwo, dlatego wybierając meble do pokoju dziecięcego trzeba kierować się wszystkimi czynnikami po trochu. Trochę inaczej należy podchodzić też do wyboru dzieci dla noworodków, pięciolatków i dziesięciolatków. Inaczej wyglądają tutaj kwestie użyteczności czy bezpieczeństwa, a inaczej wybiera się też meble do pokoju dziewczynki niż do pokoju chłopca.

Mebelki dla noworodka

Meble dla noworodków można kupić w gotowym zestawie, co jest zwykle opcją trochę tańszą, ale kupowanie elementów wyposażenia pokoju dziecięcego pojedynczo podnosi naszą elastyczność i ułatwia lepszą aranżację wnętrza, aby było ono jak najlepiej wyposażone. Odpowiednie wybory są tutaj ważne, ponieważ będą miały przełożenie na nastrój dziecka oraz jego sen. Udowodniono naukowo, że pokoje urządzone w zimnej tonacji kolorystycznej będą poprawiać apetyt niemowlęcia, a pokoje w tonacji ciepłej będą apetyt ograniczać.

Zacząć należy oczywiście od właściwej wielkości łóżeczka, na którym nasza uwaga powinna skupiać się najbardziej. Dobrze jest postawić na takie łóżeczko, w którym będzie możliwość regulowania wysokości ułożenia materaca, co sprawi, że łóżko będzie się nadawało do użycia znacznie dłużej. W takim łóżku muszą istnieć też odpowiednie bariery chroniące dziecko przed wypadnięciem z niego. Typowe łóżko będzie miało rozmiar 1200x600, ale spokojnie można postawić na inny, lepiej pasujący do pomieszczenia wymiar. Istnieją też specjalne łóżeczka dla niemowląt i dzieci starszych, które poprzez zmianę ustawień będą służyły dziecku do 3 roku życia.

Pokój dla noworodka

Kojce dla maluchów są dzisiaj bogato wyposażone. Można znaleźć opcje z przewijakami, uspokajającymi systemami wibracyjnymi czy lampkami nocnymi. Jeśli łóżko będzie miało możliwość demontażu jednej ze ścianek, posłuży dziecku zdolnemu samodzielnie z niego wstawać.

Jeśli łóżko nie posiada przewijaka, będzie on potrzebny jako osobny mebel lub jako nakładka n przykład na komodę. Nakładki na komodę są bardzo popularne, ponieważ można w nich od razu mięć pod ręką różne akcesoria dla niemowląt.

W pokoju malucha powinien być wygodny fotel, na którym można karmić dziecko. Najlepiej będzie, jeśli taki fotel będzie lekko pochylony.

Istotne jest tutaj również odpowiednie oświetlenie, najlepiej lampka z rozproszonym światłem. Takie przyjemne światło nie będzie drażniło malucha w czasie wykonywania czynności z nim. Duże oświetlenie górne może być dla dziecka nieprzyjemne i lepiej go unikać na rzecz mniejszych lampek.

Meble dla dwulatka

Dziecko dwuletnie najlepiej odnajdzie się w pokoju z tak zwanymi kombajnami, czyli wielofunkcyjnymi meblami pozwalającymi na elastyczną aranżację przestrzeni. Dzięki nim można skutecznie zmieniać aranżację pomieszczenia i dostosowywać je do zmieniających się preferencji dziecka. Można stawiać na meble z MDF lub z drewna.

Łóżko do takiego pokoju powinno posiadać barierki przygotowane do demontaż. Komoda i szafa na ubrania to też konieczność. W nowoczesnym pokoju nie może zabraknąć też skrzyni za zabawki. Dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju na strefy, co ułatwia utrzymanie porządku i poprawia bezpieczeństwo dziecka.

Uzupełnieniem pokoju będą krzesło ze stolikiem, przy którym dziecko będzie rysować i wykonywać inne podobne prace.

Meble dla  dziecka w wieku szkolnym

Dziecko pięcioletnie powoli przygotowuje się do pójścia do szkoły i trzeba uwzględnić ten fakt w swoich planach poprzez przygotowanie odpowiedniego biurka z fotelem czy krzesłem. Należy też doświetlić przestrzeń, gdzie dziecko będzie wykonywało prace plastyczne czy odrabiało zadanie domowe. Dziecko w tym czasie bardzo szybko rośnie, więc blat biurka powinien być regulowany.

W tym wieku dziecko potrzebuje też coraz więcej przestrzeni na ubrania, zabawki i akcesoria oraz nowe książki i przybory szkolne. Niezbędna będzie komoda i dodatkowe szafki.

Pod względem stylistyki dobrze jest stawiać na urozmaicenie, które stymuluje rozwój dziecka. Łatwo jest przesadzić tej kwestii, więc zawsze pamiętajmy o wydzielaniu specjalnych stref aktywności i odpoczynku.. Meble typu flexible są znakomitym rozwiązaniem problemu odpowiedniego podzielenia pomieszczenia.

Pokój pięciolatka

Nie należy w tym czasie bagatelizować znaczenia łóżka. Pięciolatek nie ma już takich wymagań jak dziecko mniejsze, ale warto jest postarać się o łóżko odpowiednio duże, by dziecko za szybko z niego nie wyrosło. Spore łóżko, nawet bardzo duże łóżko, to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala rodzicowi położyć się przy dziecku w celu przeczytania bajki na dobranoc, a do tego, kiedy dziecko będzie już w wieku młodzieżowym, nie będzie potrzeby wymieniania całego łóżka. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu miejsca w pomieszczeniu, warto jest postawić na łóżko z wysuwaną szufladą, gdzie uzyskamy dodatkową przestrzeń chociażby na pościel. Łóżka tematyczne to z kolei dość trudny temat, ponieważ łóżko-wyścigówka może być bardzo ciekawym pomysłem na start, ale będziemy zszokowani, jak szybko dziecko z niego wyrosło.

Meble dla dziecka - 5 lat 

Dziesięciolatek to już powoli mały dorosły, przynajmniej jeśli chodzi o meble. W tym czasie trzeba już zrezygnować z typowo dziecinnych wzorów i stawiać na ergonomię odpowiednią raczej dla osób dorosłych, chociaż w lekkim wydaniu.

Cały czas ważne są strefy, by dziecko miało możliwość pracy, realizowania zainteresowań, ale także przyjmowania u siebie przyjaciół. Elementem kluczowym w pomieszczeniu zwykle jest biurko z ergonomicznym siedziskiem i dobrym oświetleniem ogólnym oraz punktowym. Pamiętajmy też, że wraz z wiekiem szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń na książki, ubrania, ale także poważniejsze zabawki, więc trzeba przygotować dodatkowe szafki i półki.

Natalia Kędzior

Redakcja arasis.pl