1 czerwca 2017 Udostępnij

Komody do pokoju dla dziecka

Kupując meble do pokoju dziecięcego często skupiamy się na estetyce. Takie podejście nie jest jednak wskazane. Oczywiście, zawsze marzy się nam stworzenie magicznego pokoju dla naszych maluchów, który będzie miejscem jak z bajki. Dobrze wyglądające meble są do tego niezbędne. Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotna jest tu również sama funkcjonalność.

Być może małe dzieci nie są w stanie jej docenić, ale zadaniem dorosłych jest zadbanie o nią z najwyższą uwagą. Z góry warto zatem zrezygnować z mebli, które nie przynoszą w pokoju dziecięcym żadnego pożytku. Niektóre z nich mogą być wręcz niebezpieczne – jak na przykład meble z wieloma szklanymi elementami. Jedną z najlepszych propozycji do pokoju dziecięcego jest komoda. Warto dowiedzieć się, jak wybierać taki mebel dla dzieci w różnym wieku.

Pokój niemowlaka

Najważniejszymi cechami komody do pokoju niemowlaka jest stabilność i wytrzymałość. Blat komody będzie nam prawdopodobnie służył jako miejsce na przewijak, trzeba zatem mieć pewność, że cała konstrukcja jest stabilna. W związku z tym ważne są również wymiary blatu – najlepiej, jeśli długość i szerokość będą tu wynosiły minimum 70 cm. Doskonałą propozycją są komody z zamontowanym przewijakiem. Trzeba jedynie sprawdzić, czy jest on dobrze przytwierdzony do blatu.

Dobra komoda w takim pomieszczeniu musi również pomieścić wiele akcesoriów, z których korzystamy przy codziennej pielęgnacji dziecka. Najlepiej wybrać zatem model z minimum dwiema szufladami.

Komoda w pokoju kilkulatka

Komoda w pokoju kilkuletniego dziecka może mieć szereg zastosowań. Na jej blacie możemy postawić lampkę lub ułożyć ulubione zabawki dziecka. Szuflady zapewniają też mnóstwo cennej przestrzeni na przechowywanie ubranek czy innych akcesoriów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka komoda może stwarzać dla naszego dziecka pewne zagrożenia. Groźne są przede wszystkim szuflady, którymi małe dziecko może być bardzo zaciekawione. Należy unikać rzucających się w oczy gałek i uchwytów.

Funkcjonalna komoda

Najlepiej, jeśli szuflady będą całkowicie pozbawione takich elementów. Otwiera się je za pomocą niewielkiego wgłębienia; nie sprawia to problemu dorosłemu, ale małe dziecko sobie z tym nie poradzi. Jeśli nasza komoda posiada jednak takie uchwyty, warto je odpowiednio zabezpieczyć.

Szczególnie niebezpieczne są gwałtownie zamykające się szuflady. Mogą one nawet złamać małą rączkę dziecka nieświadomego zagrożenia. Dobrą propozycją będzie zatem mebel wyposażony w specjalny system zapewniający powolne zamykanie.

Komoda w pokoju ucznia

Kiedy dziecko nieco podrośnie i pójdzie do przedszkola lub szkoły, jego potrzeby zmieniają się diametralnie. Z drugiej strony, nadal potrzebuje miejsca na przechowywanie ulubionych zabawek czy gadżetów. Blat komody nadaje się do tego idealnie. W tym przypadku świetną propozycją jest komoda posiadająca nie tylko szuflady i szafki, ale też otwarte półki. Można w nich trzymać zarówno książki, jak i zabawki czy inne drobiazgi. Same szafki i szuflady w komodzie nadają się do przechowywania ubrań.

Komoda jest zatem bardzo uniwersalnym meblem. Można ponadto kupić ją w wielu wariantach kolorystycznych. Dużą popularnością cieszą się białe komody, wprowadzające w pomieszczeniu doskonały styl i elegancję. W sklepach dostępne są też komody z bardziej dziecinnymi motywami, idealne dla nieco młodszych użytkowników.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl