27 maja 2017 Udostępnij

Kącik do nauki w pokoju dziecka

Pierwszy rok szkoły jest stresujący zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Najważniejsze jest, aby dziecko było otwarte na nowy etap swojego życia oraz miało swój kąt do nauki. Jak przygotować miejsce, w którym dziecko będzie mogło się skupić i skoncentrować na nauce?

Podstawowe wyposażenie

Najważniejszymi elementami są: biurko oraz krzesło. Należy je dobrać do wzrostu dziecka. Biurko powinno być odpowiedniej wielkości, aby maluch mógł na nim nie tylko pisać, ale również rozłożyć swoje akcesoria do rysowania. Jeśli na biurku ma znajdować się także komputer, to warto pomyśleć o tym, aby było na niego dodatkowe miejsce. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest wygodne krzesło. Powinno mieć regulacje wysokości, musi być wygodne, ale jednocześnie dopasowane do kręgosłupa.

Warto wybrać się z dzieckiem na takie zakupy i pozwolić maluchowi na wypróbowanie kilku krzeseł. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest oświetlenie. Poza podstawowym górnym oświetleniem konieczny jest zakup dobrej lampki. Lampka powinna oświetlać dużą przestrzeń, jej światło nie może być za ostre. Powinna pasować do wystroju pokoju. Warto wybrać taką, która ma długie ramię. Dzięki temu dziecko będzie mogło ustawić kąt padania światła, oddalić, czy przybliżyć światło. Dostępne są również żarówki z pilotem. Takie rozwiązanie pozwala na zmianę kolorów, ostrości światła. Może być to bardzo ciekawy gadżet dla dziecka. 

Miejsce do nauki dla dziecka

Elementy dodatkowe

Kącik do nauki powinien zachęcać dziecko do tego, by spędzać tam czas i poszerzać swoją wiedzę. Warto więc zadbać o dodatkowe siedzisko dla rodzica, który będzie czasem pomagał dziecku w nauce. Istotne aby to rodzic przychodził do biurka dziecka, a nie dziecko do stołu znajdującego się w którymkolwiek innym pomieszczeniu. Jeśli dziecko przyzwyczai się do jednego miejsca, w którym się uczy, to łatwiej będzie mu się koncentrować. Kolejnym ciekawym elementem są praktyczne dekoracje, nadające miejscu do nauki miłej atmosfery. Warto kupić kolorowe liczydło, barwne akcesoria do nauki, z których dziecko będzie korzystało z chęcią. Warto pomyśleć o półce na książki, która będzie służyła do układania i przechowywania książek, zeszytów. Będą zawsze pod ręką.

Podsumowanie

Kącik do nauki jest bardzo ważnym elementem w pokoju dziecka. Musi być urządzony w taki sposób, aby maluch chętnie spędzał w nim czas i chciał się uczyć. Dlatego powinien być kolorowy, ale nie może znajdować się w nim dużo przedmiotów, które będą odwracały uwagę dziecka. Warto również dbać o porządek w tym miejscu, aby dziecko mogło skupiać się na nauce.

Karolina Barczyńska

Redakcja arasis.pl