7 maja 2017 Udostępnij

Pokój dziecięcy – jakie meble?

Pokój dla dziecka to istotny fragment jego osobistego świata. To tutaj właśnie dziecko będzie spędzało dużo czasu, spało, odrabiało lekcje, bawiło się i zapraszało gości do wspólnej zabawy. Odpowiednio przemyślana aranżacja, zaplanowana z uwzględnieniem jego potrzeb, z pewnością sprawdzi się i sprawi, że maluch z radością będzie przebywał w swoim pokoju.

Pokój dla dziecka aranżacje 

Idealny pokój dziecięcy powinien być nie tylko ładny, ale i funkcjonalny – to głównie zadanie rodziców. Przede wszystkim, trzeba dobrać meble, które pasują do niewielkiego jeszcze wzrostu dziecka. Powinno bez trudu dosięgać do półek, na których leżą jego rzeczy. Dziecięcy świat często składa się z mnóstwa niezbędnych przedmiotów – każdy jest potrzebny, a w słowniku malca nie ma słowa „minimalizm”.

Można jednak zapanować nad tym chaosem, wybierając odpowiednie meble i system przechowywania rzeczy. Przydadzą się skrzynie, kartony i pojemniki, które można ustawić na meblach lub wsunąć pod nie. To szczególnie ważne ze względu na fakt, że w dziecięcym pokoju raczej nie uzyskuje się miejsca przez podwyższenie zabudowy. Proces urządzania pokoju dla dziecka zależy także od rozkładu mieszkania. Nieco inne wyzwania stawia przed rodzicami urządzanie pokoju na poddaszu, niż w kawalerce.

Sypialnia i pokój dla dziecka 

To częste rozwiązanie, gdy dziecko jest jeszcze bardzo malutkie. Rodzice, chcąc mieć je przez całą noc pod opieką i na oku, wstawiają do swojej sypialni łóżeczko. Dobrym rozwiązaniem wydaje się funkcjonalne łóżeczko dostawiane do dużego łóżka. Jednak w większości przypadków jest to łóżeczko ze szczebelkami, do którego rodzice dokupują organizator na niezbędne przybory. Takie rozwiązanie jest zarazem praktyczne i estetyczne – pozwala utrzymać sypialnię w porządku i ułatwia wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych przy niemowlaku.

Pokój dziecięcy na poddaszu

Pokój dla dziecka na poddaszu

Wiele dzieci marzy o pokoju na poddaszu – ten specyficzny pokój z pochyłymi ścianami, gdzie sufit jest na wyciągnięcie ręki, może się zmienić w krainę czarów. Nie jest to jednak przestrzeń łatwa do aranżacji, głównie ze względu na fakt, że skośne ściany zabierają sporo miejsca. Tutaj podwójnie przydadzą się pudła na zabawki, oraz meble modułowe, które można dowolnie łączyć. Niektóre meble, zwłaszcza wykonane na zamówienie, mogą świetnie wpasować się w skosy.

Osobne wyzwanie w pokoju ze skośnymi ścianami tworzy ustawienie łóżka. Jeśli tylko jedna ściana ma skos, można po prostu ustawić je przy drugiej. Jednak jeśli dwie ściany są skośne, pozostaje ustawienie łóżka na środku lub w oddaleniu od ściany. O wiele lepiej niż zwykły, składany tapczan (zaprojektowany po to, by stać przy ścianie) będzie się prezentowało wygodne, pojedyncze łóżko. Można ozdabiać je lampkami i innymi dekoracjami, lub wybrać łóżko stylizowane na samolocik czy inny dziecięcy motyw.

Jak urządzić mały pokój dla dziecka? 

Mieszkanie w kawalerce to kolejne wyzwanie dla kreatywności. Jak sprawić, by dziecko miało swój własny kąt w tak niewielkim mieszkaniu? Przede wszystkim, trzeba wydzielić przestrzeń – na przykład ścianką działową lub regałem. Dzięki temu maluch będzie mógł mieć trochę prywatności, podobnie jak jego rodzice. Po drugie, to właśnie w takich mieszkaniach sprawdzają się wielofunkcyjne meble.

Świetnym pomysłem będzie zakup antresoli – łóżka na podwyższeniu, pod którym z powodzeniem zmieści się biurko lub komoda. Łóżko może się także chować pionowo do szafy. Krzesła bywają połączone z pojemnikami na różne przedmioty, a rozmaitego typu organizery wiszące pomocą zagospodarować ściany.

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl