24 marca 2017 Udostępnij

Biurko dla pierwszoklasisty – jakie najlepsze?

Gdy kończy się okres beztroski i maluch ma po raz pierwszy iść do szkoły, rodzice chcą mu zapewnić odpowiednie warunki do nauki także w domu – w końcu trzeba gdzieś odrabiać lekcje! Najlepiej gdy miejsce na to znajdzie się w pokoju dziecka, ponieważ będzie to inwestycja na lata. Do nauki trzeba zresztą bardziej spokoju niż pomocy osoby dorosłej – wówczas dziecko może przyswoić materiał i nauczyć się samodzielności.

Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim biurku dla dziecka, ponieważ – choć wybór wydaje się bardzo prosty – jest to dosyć skomplikowane. Na rynku można znaleźć mnóstwo przeróżnych modeli, jednak nie wszystkie się nadają. Najważniejszy jest przecież komfort, a przy okazji i właściwy wygląd – żeby dziecko mogło bez wstydu przyjmować w swoim pokoju rówieśników. Jakie biurko warto więc wybrać, by było dla pierwszoklasisty najodpowiedniejsze? Czego unikać?

Biurko klasyczne – czyli jakie?

Rodzice najczęściej stawiają na rozwiązania klasyczne – to znaczy biurko z wnęką na nogi, z szafką oraz szufladą po jednej stronie. W wielu egzemplarzach można jeszcze znaleźć wysuwaną szufladę na klawiaturę, choć nie jest to już norma, ponieważ wiele dzieci korzysta z laptopów. Takie biurko z pewnością jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego pierwszoklasisty, choć trzeba umieć dobrze wybrać! O co dokładnie chodzi? O wysokość biurka! Wszystko powinno być tak dopasowane, by maluch mógł spokojnie się przy nim uczyć i by było mu wygodnie, ale by jednocześnie wycięcie na nogi nie było zbyt małe, a blat nie leżał dziecku na udach. Na pewno nie zapewniłoby to należytego komfortu! Cena takich tradycyjnych biurek wynosi około 250 złotych, przy czym wszystko zależy od modelu na jaki się decydujemy.

Klasyczne biurko dziecięce

By zaoszczędzić miejsce

Nie we wszystkim mieszkaniach jest dość miejsca, by dziecko miało swój oddzielny pokój. Czasem zdarza się, że musi go dzielić z siostrą czy bratem. W takim wypadku rodzice dbają by oszczędzić jak najwięcej miejsca – żeby pokój nie prezentował się chaotycznie i by można się w nim było bez problemu poruszać. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór albo biurek narożnych – wciskanych w kąt, by zaoszczędzić przestrzeń – albo też całych zestawów meblowych, w których na przykład biurko znajduje się na dole, szafka z boku, a łóżko na górze. Wybierając tą ostatnią wersję trzeba jedynie ustawić zestaw blisko okna, a także zapewnić odpowiednie oświetlenie. Inaczej na biurku może być raczej ciemno!

Inwestycja na lata

Najlepsze są oczywiście takie biurka, które będą rosły razem z dzieckiem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, oczywiście istnieją takie biurka, a jego „rośnięcie” jest tylko przenośnią – biurko można regulować tak, by dopasować je do zmieniających się potrzeb dorastającego ucznia. W takich biurkach można regulować wysokość, a także kąt nachylenia blatu, z czego ucieszą się przede wszystkim dzieci obdarzone talentem plastycznym – będą mogły z powodzeniem malować i rysować również na wielkoformatowych kartkach. Cena podobnych biurek waha się od 800 do 1200 złotych, jednak jest to inwestycja na lata, więc warto ją ponieść!

Rafał Krajewski

Redakcja arasis.pl